Solaris

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.

Hafızanız ezber yapamıyorsa bakın

kirmizikiz
    kirmizikiz

Hafızanız ezber yapamıyorsa bakın Empty Hafızanız ezber yapamıyorsa bakın

Mesaj tarafından kirmizikiz Salı 10 Haz. 2008, 10:16 am

- 20 yıllık tahsili 3 ayda yapanlar, 3 günde hafız olanlar, 1 milyon hadis ezberleyen insanların ayrıcalığından şüphe yok. O günlerde böyle imkanlar yoktu (Bilgisayar, dev eser) Bu günde onlar gibi insan bulmak zor. O zaman aşağıdaki hulasa, basit fakat derin ve ilmi-hassas görüşlere göz atalım.
    İbrahim Hakkı Hazretlerinin (Marifet Namesinden) Hafıza İle İlgili Bilgi
    - Hayvan artığı, özellikle fare artığı yememek

- Kokuşmuş, küflenmiş ve artık kalan yemek yememe.

- Hakkımız olmayan (Haram) meyve ve ham meyve yememe.

- Bir eseri bitirmeden başka esere, o da bitmeden başkasına geçme, hafızayı azaltır.

Metin Ezberlerken
    - Akşam yemeğinde hafif sindirimli yiyecek ve az yemeli.
    - Metni en az 10 defa yatmadan dikkatli, şuurlu ve samimi şekilde okunmalI
    - Arkasından tevkifi-ilahi için dua edilmeli.
    - Metinden ve duadan sonra kimseyle konuşmamalı ve dünyevi şeyler düşünmemeli.
    - Metni düşünerek, hatırlayarak yatmalı ki zihin beyin onu sabaha kadar öğütüp pişirmeli
    - Sabah fecir saatinde (Namaz Vaktinde) namazı kılıp tekrar abdest alınmalı. Ezberlenecek metne bakıp ezber yapmalı ki, zaten karşında sabaha kadar beynin işlediği, öğüttüğü sofra var. Artık 2 saat yemesi senin.
    - Sabahın nimetinde istifade edilmeden hafız olanlar, oldum diyenlere itibar etmemelisiniz. Bu olsada, dışı güzel içi çürük elma gibi foslak ve kuvvetsizdir.

ULEMALARDAN ÖNEMLİ NOTALAR

- Az yemek, çok oruç (Riyazet)
    * Çok yemek yiyenin midesi işler, az yiyenin katası işler.
    - Az uyku çok mesaj
    * Çok uyanın hayatı kısalır, az uyuyanın ömrü uzun olur.
    - Geceden istifade edip, seherin ilacından nasip olmayan, aç kimsenin elmayla karnını doyurmaya benzer.
    - Haramla bakınca, hafızadaki tahribat büyür.
    - Bir harama baktım, binlerce hücremin kaybolduğunu hissettim. Benim lugatımda unutma (forpat) yoktur. (İmam Şafii)
    - Bilgisayarsız dünyada, İmam Buhari yetişir. Bilgisayarlı dünyada Bill Gates yetişir. (İmam Buhari binlerce hadisi senet-rualileri karıştırmadan tıkır tıkır söylerdi.)
    - "fecrin, (seherin) nimetinden çok istifade ediniz." Kur'an ayetleri ve hadis-i şeriflerden
    - Herkesin gaflette olduğu zaman, çalışan, gafletin düşmanıdır. Çok dünyevi şeyleri düşünen az ezber yapar.
    - Tam ezber, kendini tam vermekle olur. (Beyin-Ortam-Anlayış)
    - Ezber anında, sadece ezber düşünen hedefine ulaşır.
    - Hafıza küçük delik gibidir. Zorladıkça, açtıkça delik büyür

Similar topics

-

Forum Saati Paz 28 Nis. 2024, 2:55 pm