Solaris

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.

4 posters

Evde köpek beslemek

_zexu_
    _zexu_

Evde köpek beslemek Empty Evde köpek beslemek

Mesaj tarafından _zexu_ Paz 10 Ağus. 2008, 5:09 pm

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) şöyle buyuruyor: «Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar (kıyrât) eksilir.» (Buhâri, K. ez-Zebâih, 6; Müslim, K. el-Müsâkat, 46, 50, 56-58.)
    Köpek bulunan eve meleğin girmediğini bildiren hadisler (Ebû Dâvud. K. et-Tahârah, 89; Buhârî Bed'u'l-halk, 7, 17, el-Libâs, 77; Müslim, K. el-Libâs, 81.) de yukarıdaki hadise eklenince çıkan netice şudur: Korunma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslâmda men edilmiştir; çünkü:
    a) Köpek besleyecek kadar imkânı olanların bakım ve harcamalarına yoksul, kimsesiz insanlar daha lâyıktır.
    Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen bir çok tehlikeli hastalıklar mevcuttur.
    c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri ve bir şey istemek için geleni korkutur, rahatsız eder...
    Bununla beraber zararı olmayan köpekler itlâf edilmez; her canlıya merhamet edilir, yardım edilir ve ecir alınır. Bir kuyunun başında susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su veren günahkârın ilâhi afva mazhar olduğunu Resûlullah haber vermiştir. (Buhari, K. eş-Şürb, 9; el-Edeb, 27; Müslim, K. es-Selâm, 153.)

Kaynak: Hayreddin Karaman- Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar
    Onuray
    Onuray

Evde köpek beslemek Empty Geri: Evde köpek beslemek

Mesaj tarafından Onuray Paz 10 Ağus. 2008, 5:42 pm

sağol kardeş
    sahra

Mesaj tarafından sahra Perş. 11 Eyl. 2008, 11:46 am

güzel bir konuya değinmişsin.ama benimde bir köpeğim vardı evimde.yalnız yaşadığım için aslında bir nevi koruma gibi.sonra onu göndermek zorunda kaldım.şimdi de bir tıkırtı duysam dikkat kesiliyorum.sizlerde biliyorsunuz büyük şehirlerde yalnız yaşamak çok zor.hırsızı arsızı.hergün okuyor yada seyrediyoruz.tekrar köpeğimi yanıma almak istedim.ama bu konuyu okuyunca acabaya düştüm.sizce ne yapayım
    Aleri
    Aleri

Mesaj tarafından Aleri Ptsi 15 Eyl. 2008, 9:22 pm

Haklısın sahra kardeşim

Forum Saati C.tesi 27 Nis. 2024, 5:43 pm